Ένας από τους σκληρότερους επικριτές της δημοτικής αρχής Βάκα για τα προηγούμενα χρόνια μέσα από τα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης ήταν ο Μάνος Φωτάκης. Τίποτε δεν έβρισκε καλό ό,τι κι αν γινόταν. Στις εκλογές της 8ης Οκτωβρίου ήταν υποψήφιος με τον συνδυασμό της Άννας Παππά στην Δημοτική Ενότητα Ν.Αρτάκης.
Δεν εκλέχτηκε και ήρθε δεύτερος σε ψήφους πίσω από την Ελένη Μιντζιφίρη. Δεν έπεισε φαίνεται ότι ήταν τα πράγματα όπως αυτός τα παρουσίαζε...