Μόνο πέντε (5) μήνες έχουν περάσει που ανέλαβε η νέα δημοτική αρχή στην Σκύρο και ήδη οι μόνιμοι κάτοικοι αλλά και οι παρακολουθούντες ετεροδημότες τι γίνεται στο νησί, διαπιστώνουν την "αδυναμία" της νυν δημοτικής αρχής σε όλα τα επίπεδα και αναπολούν την περίοδο της δημοτικής αρχής Μαυρίκου.
Και είμαστε ακόμη στην αρχή όπως λένε κάτοικοι του νησιού που αλλιώς τα περίμεναν και αλλιώς τα ... βλέπουν, τουλάχιστον προς το παρόν.