MY KTEO

Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2018

Ρέθυμνο - Κύμη 78-64

Σε ματς με άρωμα... τελικού για τη σωτηρία, οι Κρητικοί του Βαγγέλη Ζιάγκου παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι, μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και έφτασαν σε μια νίκη - ανάσα (2-7 ρεκόρ). Από την άλλη, το σύνολο του Ισίδωρου Κουτσού αντέδρασε στην τρίτη περίοδο όταν βρισκόσταν πια πίσω με
διψήφιες διαφορές, δεν κατάφερε να γυρίσει το σκορ, ηττήθηκε και... βυθίστηκε στο 1-8. Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Ελάιζα Τζόνσον (20π.) - Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ (23π.), ενώ από την Κύμη ξεχώρισε ο Σκοτ Σαγκς (19π.).
Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα (10-2 στο 4' και 18-8 στο 7') και έδειξαν να ελέγχουν το ματς. Όμως, οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Κρις Χόρτον (6π., 3ρ.) μείωσαν σε 23-17 στο 10'). Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Ζιάγκου με πρωταγωνιστές τους Ελάιζα Τζόνσον (15π.) και Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ (12π.), αλλά και με 8/12 τρίποντα, «έχτισαν» διψήφιες διαφορές (48-38 στο 20').

Στην επανάληψη ένα μικρό ξέσπασμα της Κύμης μάζεψε τη διαφορά (50-47 στο 23' και 53-52 στο 27'), με τους Ευβοιώτες να πιέζουν με μια άμυνα ζώνης. Όμως, το Ρέθυμνο βρήκε τα σουτ, έκανε ένα σερί 8-0 σε 3' και πήρε για τα καλά το «πάνω χέρι» και πάλι (61-52 στο 30'). Ο Ανδρέας Χριστοδούλου είχε βγει μπροστά και με δικό του τρίποντο έδωσε ένα νέο +10 στους Κρητικούς (64-54 στο 34'), με την κατάσταση να μην αλλάζει δραματικά μέχρι το φινάλε (78-64) και το Ρέθυμνο να παίρνει και μια καλή, διψήφια διαφορά (+14).