Από το 1977 υπάρχει πάντα ένας Κεδίκογλου στη Βουλή. Από τις εκλογές του 1977 και για συνεχόμενες 8 εκλογικές αναμετρήσεις (μέχρι και το 2000) βουλευτής με το ΠΑΣΟΚ στην Εύβοια εκλεγόταν ο αείμνηστος Βασίλης Κεδίκογλου. Τότε αποσύρθηκε και την σκυτάλη πήρε ο γιος του Σίμος ο οποίος εκλέγεται με την ΝΔ για 7 συνεχόμενες φορές από το 2004 μέχρι και σήμερα. Πάντως και οι δυο έχουν κάνει και σε υπουργεία.
Ο πατέρας στα τότε
Δημοσίων Έργων και Εμπορίου και ο γιος 2012 – 2014 Υφυπουργός παρά τω
Πρωθυπουργώ & Κυβερνητικός Εκπρόσωπος και από το 2022 Υφυπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης &
Τροφίμων. Εκτός όμως από αυτούς τους δυο, βουλευτής εκλέχτηκε και ο Συμεών Κεδίκογλου (ανηψιός) στις εκλογές του 2012-2019 με το ΠΑΣΟΚ και στις εκλογές του Μαΐου 2023 με τον
ΣΥΡΙΖΑ. Να σημειωθεί ότι στις εκλογές του Μαίου του 2012 που δεν εξέλεξε βουλευτή η ΝΔ στην Εύβοια και μέχρι τον Ιούνιο που επανεκλέχτηκε ο Σίμος Κεδίκογλου, βουλευτής είχε εκλεγεί ο Συμεών