Με την πρέπουσα τιμητική απόδοση έλαβε χώρα η υποδοχή της ελεύσεως των ιερών λειψάνων των Αγίων ενδόξων νεομαρτύρων Ραφαήλ, Νικολάου και Ειρήνης εκ της Ιεράς Μητροπόλεως Μυτιλήνης. τα οποία εκομίσθηκαν με τις ευλογίες των Σεβασμιωτάτων Μητροπολίτών Μυτιλήνης Ερεσού και Πλωμαρίου κ. Ιακώβου και του Σεπτού Ποιμενάρχου Μητροπολίτου Καρυστίας και Σκύρου κ. Σεραφείμ. στον στον ιερό ναό Αγίου Νικολάου Πολιούχου πόλεως Καρύστου.
Με την παρουσία τους τίμησαν οι τοπικες αρχές και πολλοί πιστοί από την ευρύτερη περιοχή της Καρύστου ώστε να λάβουν την χάρη και ευλογία εκ των χαριτόβρυτων λειψάνων.
Πριν την απόλυση ο
Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ειρηνουπόλεως
κ. Νίκανδρος ομίλησε για τον βίο των
Αγίων Ραφαήλ Νικολαου και Ειρήνης και γενικότερα για τους νεομάρτυρες και δια
την πρεσβειαν των αγιων.
Τέλος ο Σεβασμιώτατος κ. Νίκανδρος μετέφερε τις πατρικές ευχές και ευλογιες του
Σεπτού Ποιμενάρχου Μητροπολίτου Καρυστίας και Σκύρου κ. Σεραφείμ.