Για δυο πράγματα είπε ότι δεσμεύεται ο υποψήφιος Περιφερειάρχης Κώστας Μαρκόπουλος με αφορμή τα όσα συμβαίνουν το τελευταίο διάστημα στο τομέα της Υγείας στην Εύβοια και στην οργάνωση και λειτουργία του ΕΚΑΒ. Συγκεκριμένα είπε: Προσωπικά δεσμεύομαι για 2 πράγματα, εφ’ όσον οι πολίτες μας στείλουν στην Περιφερειακή Αρχή:
1. θα μειώσω
τον μεγάλο αριθμό «συμβούλων» του Περιφερειάρχη και θα διαθέσω 2-3 θέσεις για
οδηγούς ασθενοφόρων.
2. θα κάνω τα
πάντα ώστε να εξασφαλίσω 24ωρες υπηρεσίες ελικοπτέρου-ασθενοφόρου για δύσκολες
αποστολές.
Οι πόροι της Περιφέρειας το αντέχουν! Είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε για όλους τους ανθρώπους. Ότι δεν μπορεί ή δεν θέλει η πολιτεία να κάνει, θα το ολοκληρώνουμε εμείς, με οικονομικό νοικοκύρεμα και ορθολογιστική διαχείριση. Λιγότερα ταξίδια, λιγότερα λειτουργικά έξοδα, λιγότερη σπατάλη, λιγότερο τσιμέντο, αλλά περισσότερα σχολεία, κέντρα υγείας και περισσότερο προσωπικό.