Από τους λίγους στο ΠΑΣΟΚ που κρατούν χαμηλούς τόνους και δεν έχουν πάρει τα μυαλά του αέρα είναι ο γραμματέας της Ν.Ε Δημήτρης Παπαβασιλείου. Ξέρει ότι εν΄όψει των αυτοδιοικητικών εκλογών και με δεδομένο ότι απομένουν τρεις μήνες είναι δύσκολο το εγχείρημα να κατεβάσει το κόμμα υποψήφιο περιφερειάρχη με πιθανότητες να μπει στην δεύτερη Κυριακή χωρίς κάποια συμμαχία . Να θυμίσουμε ότι στις εκλογές το Μάη σε όλη την Περιφέρεια είχε πάρει ποσοστό 13,29% (στην Εύβοια 15,25%) και στις εκλογές του Ιούνη 13,14% σε όλη την Περιφέρεια (στην Εύβοια 12,98%)