Εκτός από τους εν ενεργεία αλλά και τους απόστρατους αστυνομικούς στις δημοτικές εκλογές στον Δήμο Χαλκιδέων είχαμε και συζύγους αστυνομικών. Μια από αυτές ήταν η Δήμητρα Κιουρκτσή σύζυγος του Δημήτρη Παπαηλίου αρχιφύλακα στο Α.Τ. Χαλκίδας . ήταν υποψήφια στην Δημοτική Κοινότητα Χαλκίδας με τον συνδυασμό του Γιώργου Σπύρου.
Δεν εξελέγη αλλά ήταν υποψήφια γιατί ήθελε
μια άμεση αλλαγή για την πόλη , ως νέα
μητέρα που ενδιαφέρεται να μεγαλώσουν τα παιδιά της σε μια βιώσιμη, φιλική και προσβάσιμη πόλη σε
όλους.