Μήνας πρόληψης για τον καρκίνο του μαστού ο Οκτώβριος και με επιτυχία πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 23/10, η δράση ενημέρωσης στο Μπούρτζι.
Η δράση πραγματοποιήθηκε από τις Μαίες MSc Γκεκου Μαριάννα, Κουβαρά Μαρία, Τζουμακίδου Φωτεινή, τη Νοσηλεύτρια Στρουμπούλη Ελένη και την Επισκέπτρια Υγείας MSc της ΤΟΜΥ Βασιλικού Κραββαρίτη Ειρήνη.
Ο αρχιμανδριτης π.Πορφύριος Γερμανός για ακόμη μια φορά "αγκάλιασε" μια δράση πρόληψης, παραχωρώντας τον χώρο του πνευματικού κέντρου Αγίου Νικολάου(Μπούρτζι).
Τη δράση τίμησε με την παρουσία της η βουλευτής του νόμου κα Καζάνη Αικατερίνη, όπου λόγω και της ιδιότητάς της ως Μαιευτήρας-Χειρ/γος Γυναικολόγος απάντησε σε απορίες και έδωσε πολύτιμες συμβουλές στο κοινό που συμμετείχε.
Το "παρών" έδωσαν η βουλευτής Κατερίνα Καζάνη, η οποία ως Μαιευτήρας-Χειρ/γος Γυναικολόγος απάντησε σε απορίες και έδωσε συμβουλές στο κοινό που συμμετείχε, η δημοτική σύμβουλος Σοφία Χονδρογιάννη Σοφία καθώς και μέλη της ένωσης αστυνομικών υπαλλήλων Ευβοίας.