Την Παρασκευή 22/12 ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χαλκίδος κ. Χρυσόστομος πραγματοποίησε επίσκεψη στο 1ο Γυμνάσιο Χαλκίδας, εκεί τον υποδέχθηκαν καθηγητές, μαθητές αλλά και οι εφημέριοι του Ενοριακού Ι. Ναού Αγίου Νικολάου Χαλκίδος, ο προϊστάμενος, πρωτοπρεσβ. Ηλίας Αγιαννίτης και ο αρχιμ. Χρυσόστομος Καλύβας.
Ο Σεβασμιώτατος μίλησε στους μαθητές για την αξία, την μοναδικότητα του προσώπου και τον σεβασμό που οφείλουμε να έχουμε όλοι στον καθένα ξεχωριστά, γιατί για εμάς τους Ορθοδόξους Χριστιανούς ο κάθε άνθρωπος είναι εικόνα του ίδιου του ενανθρωπήσαντος Χριστού.