Σήμερα μετά τη Θεία λειτουργία στον Άγιο Αθανάσιο της Κύμης πραγματοποιήθηκε τελετή για τα 55 χρόνια σε ενθρόνισης του Μητροπολίτη Καρυστίας και Σκύρου Σεραφείμ.
Ο Δήμαρχος Κύμης Αλιβερίου Θανάσης Μπουραντάς εξήρε το ρόλο του Μητροπολίτη όλα αυτά τα χρόνια και την προσφορά του στην Καρυστία και Σκύρο. Τιμητική πλακέτα παρέδωσε ο νεοεκλεγείς δήμαρχος Νίκος Μπαράκος.
Τιμητικές πλακέτες παρέδωσαν επίσης σύλλογοι του Δήμου Κύμης Αλιβερίου.