Από τους πιο στενούς συνεργάτες του Δημήτρη Αναγνωστάκη από τότε που ξεκίνησε την πολιτική του καριέρα ήταν ο εργαζόμενος στην Περιφέρεια Μιχάλης Κατσαλίφης και ο επιχειρηματίας Σπύρος Κουτσαύτης. Από υποψήφιος Δημοτικός σύμβουλος, υποψήφιος Δήμαρχος, υποψήφιος βουλευτής και υποψήφιος Περιφερειάρχης. Μαζί του στις χαρές όταν εκλεγόταν μαζί του και στις λύπες όταν δεν τα κατάφερνε οι οποίες ήταν ελάχιστες