Κατά την διάρκεια της δράσεως επισκεφτήκαμε τον Ι.Ναό Αγ. Νικολάου , εντός του Ναυστάθμου, ιστορικό ναό από το 1887 όπου προσκυνήσαμε τον Τίμιο Σταυρό και την εικόνα της Παναγίας της Κωνσταντινουπολιτίσσης, από το Θωρηκτό Αβέ ρωφ όπου φυλάσσονται αλλά και την Ιερά και θαυματουργή Εικόνα του Αγίου Δη μητρίου που με θαυμαστό τρόπο βρέθηκε στο Ναυτικό Οχυρό του Σκαραμαγκά και απετέλεσε την αιτία να κτισθεί Ναός προς τιμή του .
Ακολούθησε ξενάγηση – ενημέρωση στην φρεγάτα «Λήμνος» , όπως
και στα υ ποβρύχια «Πιπίνος» και «Ωκεανός» όπου οι κυβερνήτες και τα στελέχη
μας ενημέ ρωσαν για τις επιχειρησιακές δυνατότητές και δραστηριότητες
.Θαυμάσαμε τον ε παγγελματισμό και την ναυτοσύνη των στελεχών του Π.Ν. που
υπηρετούν σε αυτά, γνωρίζοντας έτσι από́ κοντά́ τις πλέον μάχιμες μονάδες του
Πολεμικού́ Ναυτικού́.