Λίγο πριν την αναχώρηση για την Μυτιλήνη για να επιστραφούν τα Ιερά Λείψανα των Αγίων Ραφαήλ, Νικολάου και Ειρήνης που φιλοξενούνταν στον Ιερό Ναό Ευαγγελιστρίας Κανήθου ο νέος Αρχιερατικός Επίτροπος Χαλκίδος αρχιμ. Θεοφύλακτος Τσαγκάρης-προϊστάμενος του Ενοριακού Ι. Ναού Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Χαλκίδος και υπεύθυνος του Ιδιαιτέρου Γραφείου του Μητροπολίτη σταμάτησε στο Λιμεναρχείο Χαλκίδας όπου προσκύνησαν τα Ιερά Λείψανα ο Λιμενάρχης Κωνσταντίνος Φλουρής και το προσωπικό του Λιμεναρχείου