Η τοπική μας Εκκλησία με επικεφαλής τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Χαλκίδας κ. Χρυσόστομο και ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σκοπέλου και βοηθός του Επισκόπου Χαλκίδας κ. Νικόδημος δεν παύουν στιγμή να λειτουργούν τον Λαό, να αναπέμπουν δεήσεις και προσευχές και να δίδουν το παρόν κάθε Κυριακή, Γιορτή, καθημερινά. Είναι παρούσα σε κάθε μικρό και μεγάλο ζήτημα που απασχολεί την κοινωνία και το κάθε μέλος του ποιμνίου ξεχωριστά. Στην φωτογραφία μαζί και Χαλκιδέος Μητροπολίτης Γόρτυνος και Μεγαλουπόλεως κ. Νικηφόρος