Δεκάδες αυτοδιοικητικοί από όλη την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας βρέθηκαν το Σάββατο το πρωί στη Χαλκίδα με αφορμή την κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας της ΠΕΔ Στερεάς Ελλάδας. Από αυτούς όμως, λίγοι ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα για ξενάγηση στο Πολεμικό Μουσείο.
Άλλοι επέστρεψαν αμέσως μετά την εκδήλωση για την κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας, στα πάτρια εδάφη κι άλλοι, αρκετοί, προτίμησαν να πιουν το καφεδάκι τους στην παραλία της Χαλκίδας, πριν το προγραμματισμένο γεύμα σε γνωστό παραλιακό εστιατόριο!