Δύο συνεδριάσεις Δημοτικού Συμβουλίου Δήμου Χαλκιδέων αναμένονται μέσα στο Φεβρουάριο. Η πρώτη συνεδρίαση για τον προϋπολογισμό θα πραγματοποιηθεί μάλλον στην αίθουσα συνεδριάσεων του Περιφερειακού Συμβουλίου αφού θα είναι παρόντες και οι πρόεδροι των κοινοτήτων.
Η
δεύτερη συνεδρίαση, θα γίνει στο Μέγαρο Κότσικα, και είναι η λογοδοσία, ο νέος
θεσμός και κάθε δύο μήνες οι δήμαρχοι θα πρέπει να λογοδοτούν.