Ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ. Βαρθολομαίος, την εορτή της Υπαπαντής , παρέστει της Πατριαρχικής Θείας Λειτουργίας στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι, κατά την οποία τελέστηκε η εις Επίσκοπον χειροτονία του Εψηφισμένου Μητροπολίτου Μεξικού κ. Ιακώβου.
Στην τριμελή
αντιπροσωπεία της Αγιωτάτης Εκκλησίας της Ελλάδος συμμετείχε και ο α΄ γραμματέας
της Ιεράς Συνόδου π, Ιωάννης Καραμούζης.