Μητρώο πολιτιστικών συλλόγων δημιουργεί ο Δήμος Χαλκιδέων. Η Αντιδήμαρχος Πολιτισμού και Τουρισμού Δήμητρα Σακελλαράκη από την πρώτη μέρα που ανέλαβε καθήκοντα είχε συγκεκριμένο πλάνο δράσης και το μητρώο συλλόγων ήταν στις προτεραιότητες.
Η
πρόσκληση για καταγραφή στο μητρώο του Δήμου απευθύνεται σε όλους τους μη
κερδοσκοπικούς φορείς, που έχουν στους καταστατικούς τους σκοπούς και
αναπτύσσουν πολιτιστική δραστηριότητα, στα διοικητικά όρια του Δήμου Χαλκιδέων.