Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη προσέλευση στις 31.01.2024 η εκδήλωση κοπής της βασιλόπιταςς στο πλωτό μουσείο Hellas Liberty. Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν ο Υπουργός Υ.ΝΑ.ΝΠ κ. Χ Στυλιανίδης και ως εκπρόσωπος του Πρωθυπουργού, ο Υφυπουργός κ. Ιωάννης Παππάς, η Προέδρος της Ένωσης Ελλήνων Εφοπλιστών (ΕΕΕ) κα. Μ. Τραυλού και πολλοί άλλοι. Στο πλαίσιο της κοπής της πρωτοχρονιάτικης πίτας απεύθυναν χαιρετισμούς ο Δρ. Γ. Πατέρας Πρόεδρος ΝΕΕ, ο Υπουργός ΥΝΑΝΠ κ. Χρήστος Στυλιανίδης, η κα. Μελίνα Τραυλού Πρόεδρος της ΕΕΕ, ο κ. Αλέξανδρος Χρήστος Αυλωνίτης βουλευτής Κέρκυρας και Τομεάρχης ναυτιλίας και νησιωτικής πολιτικής του ΣΥΡΙΖΑ Προοδευτικής Συμμαχίας , ο κ. Σταύρος Μιχαηλίδης εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ Κινήματος Αλλαγής και ο κ. Β. Κορκίδης, Πρόεδρος του ΕΒΕΠ. Φέτος βραβεύτηκαν 18 εταιρείες των οποίων τα πλοία συμμετείχαν σε επιχειρήσεις έρευνας και διάσωσης που συντόνισε το Ενιαίο Κέντρο Ερευνών και Διάσωσης (ΕΚΣΕΔ) κατά το έτος 2023.