Μία από τις απάτες που βρίσκεται σε έξαρση το τελευταίο διάστημα αφορά σε απατηλά μηνύματα SMS τα οποία δήθεν προέρχονται από τα ΕΛΤΑ και αφορούν στην παραλαβή δεμάτων που βρίσκονται σε εκκρεμότητα.
Πρόκειται φυσικά για απάτη «ηλεκτρονικού ψαρέματος», μέσω της οποίας, απατεώνες, επιχειρούν να αποκτήσουν πρόσβαση σε στοιχεία πιστωτικών και χρεωστικών καρτών πολιτών και να προβούν σε αναλήψεις χρημάτων.
Χθες,
χρήστης του facebook ανέβασε το μήνυμα
που έλαβε στα social media εφιστώντας την προσοχή των
πολιτών.