Το Σάββατο 2 Μαρτίου 2024, το απόγευμα, στην Αίθουσα του Πολιτιστικού-Πνευματικού Κέντρου της Ιεράς Μητροπόλεως Χαλκίδος (Αχαΐας & Κυκλάδων), πραγματοποιήθηκε η πέμπτη διάλεξη του εφετινού κύκλου συνάξεων της Σχολής Γονέων της Ιεράς Μητροπόλεως Χαλκίδος, με ομιλήτρια την κ. Μαρία Ματθαίου-Λυκειάρχη του 1ου Προτύπου Γενικού Λυκείου Χαλκίδος, με θέμα: «Εφοδιάζοντας τα παιδιά μας με δεξιότητες ζωής».
Την διάλεξη προλόγισε ο υπεύθυνος της Σχολής Γονέων αρχιμ. Θεοφύλακτος Τσαγκάρης-αρχιερατικός επίτροπος Χαλκίδος.
Συν Θεώ, το Σάββατο 9 Μαρτίου 2024, στις 6μ.μ. θα πραγματοποιηθεί η έκτη διάλεξη, με ομιλήτρια την κ. Γιούλη Σκλιά-Λάμπρου, Καθηγήτρια Αγγλικών με εξειδίκευση στις ΕΜΔ και σύμβουλος προσωπικής ανάπτυξης, με θέμα: «Η συμβολή της οικογένειας στην αυτοεκτίμηση του παιδιού».
Μετά το τέλος της κάθε ομιλίας ακολουθεί συζήτηση.
Το πρόγραμμα των υπολοίπων διαλέξεων είναι το εξής:
Σάββατο 9 Μαρτίου 2024,
6. μ.μ.
Θέμα: Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ
Ομιλήτρια: κ. Γιούλη Σκλιά-Λάμπρου, Καθηγήτρια Αγγλικών με εξειδίκευση στις ΕΜΔ και σύμβουλος προσωπικής ανάπτυξης
Σάββατο 16 Μαρτίου 2024,
6. μ.μ.
Θέμα: ΑΛΛΑΖΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ, ΑΛΛΑΖΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΛΟ.
Ομιλητής: Αρχιμ. Θεοφύλακτος Τσαγκάρης-Αρχιερατικός Επίτροπος Χαλκίδος