Το νέο όχημα, τύπου πρέσας, εκτελεί ταυτόχρονα τις εργασίες της αποκομιδής των απορριμμάτων και της πλύσης των κάδων. Αξίζει να σημειωθεί ότι έως τώρα ο Δήμος Κύμης Αλιβερίου δεν διέθετε ανάλογο σύστημα και έτσι αποκαθίσταται μια σοβαρή έλλειψη στον εξοπλισμό μας. Η προμήθεια του νέου αυτού οχήματος εντάσσεται στον ευρύτερο σχεδιασμό του Δήμου για απόκτηση νέου σύγχρονου εξοπλισμού καθαριότητας, για τη συνεχή βελτίωση των υπηρεσιών του Δήμου προς τους πολίτες.