Στο τραπέζι και η πρόταση να μην προσκληθεί η Πρόεδρος της Δημοκρατίας την Κυριακή της Ορθοδοξίας και να αναβληθεί η λαμπρή τελετή για το γάμο ομοφύλων, καθώς και να μην παραστούν Αρχιεπίσκοπος και Μητροπολίτες στις παρελάσεις για την 25η Μαρτίου!
Οι αποφάσεις, εκτός πολύ μεγάλου απροόπτου, θα ληφθούν στην Ιεραρχία την προσεχή Τρίτη. Στο τραπέζι αναμένεται να πέσουν και οι προτάσεις να μην προσκληθεί φέτος η Πρόεδρος της Δημοκρατίας στην Κυριακή της Ορθοδοξίας και, συνεπώς, να μην πραγματοποιηθεί (για πρώτη φορά) ο λαμπρός εορτασμός της συγκεκριμένης μεγάλης θρησκευτικής εορτής!
Ταυτόχρονα, στο τραπέζι βρίσκεται πάντα η πρόταση να μην
παραστούν την επομένη ημέρα (η Κυριακή της Ορθοδοξίας πέφτει φέτος την 24η
Μαρτίου) ο Αρχιεπίσκοπος και οι Μητροπολίτες στις παρελάσεις για την εθνική
εορτή της 25ης Μαρτίου, κάτι που επίσης δεν θυμόμαστε να έχει προηγούμενο στην
ιστορία της χώρας.