Εισηγήτρια του θέματος «Το αλφαβητάρι της Κατασκήνωσης. Όλα όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τις Εκκλησιαστικές Κατασκηνώσεις» ήταν η κ. Σταματία Βαρκάδου-Κουβαρά, Εκπαιδευτικός και αρχηγός της κατασκηνωτικής περιόδου θηλέων Ε΄-Στ΄ τάξεων Δημοτικού.
Συμμετείχαν διά ζώσης όσα υποψήφια στελέχη ήδη ενεγράφησαν, ενώ παρακολούθησαν την εισήγηση διαδικτυακά υποψήφια στελέχη, επίσης, που κατοικούν εκτός Χαλκίδος.