Οι Δήμαρχοι θα πρέπει να κατανοήσουν ότι ο νόμος τους υποχρεώνει να λογοδοτούν κάθε δύο μήνες. Δεν κάνουν χάρη όταν απαντάνε στις ερωτήσεις των συμβούλων. Οι δημοτικοί σύμβουλοι έχουν δικαίωμα να τοποθετούνται. Και βέβαια οι δήμαρχοι που συνεχίζουν για δεύτερη ή τρίτη θητεία είναι τουλάχιστον αστείο να περιμένουν ερωτήσεις για το δίμηνο του 2024.
Οι Δήμοι έχουν συνέχεια και μπορεί η λογοδοσία να είναι αγγαρεία για τους δημάρχους, αλλά υποχρεωτική.