Πλήθος κόσμου βρέθηκε την Κυριακή στο αμφιθέατρο της Περιφερειακής Ενότητας Εύβοιας, στη Χαλκίδα και εκτός από τη διάλεξη του παγκοσμίου φήμης μαθηματικού-φυσικού Δημήτρη Χριστοδούλου με θέμα: «Η Πυθαγόρεια μουσική, αριθμητική και γεωμετρία», παρακολούθησε και τις τιμές που του αποδόθηκαν από την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας και την Ελληνική Μαθηματική Εταιρία Εύβοιας.
Όμως και η χορωδία «Πυθαγόρεια Αρμονία Χαλκίδας» θέλησε να τιμήσει τον μεγάλο μαθηματικό-φυσικό, ο οποίος έλαβε το δώρο του, το βιβλίο του Βάγια Κατσού «Οι Άγνωστοι Πρωτοπόροι της Μεσογείου», από τα χέρια του μαέστρου Γιώργου Κοκκίνη.