Θετικό αποτύπωμα άφησαν τα δυο back to back τριήμερα στη Χαλκίδα. Όπως παράγοντες της εστίασης και των ξενοδοχείων είχαν προβλέψει, αφού τα μηνύματα που λάμβαναν από τα μέσα της προηγούμενης εβδομάδας ήταν ιδιαίτερα ενθαρρυντικά, η ευβοϊκή πρωτεύουσα βούλιαξε από κόσμο. Οι πληρότητες των ξενοδοχείων χτύπησαν ταβάνι, ενώ και στα καταστήματα εστίασης της παραλίας, ειδικά την Κυριακή, δεν έπεφτε καρφίτσα.
Η καλή ημέρα από το πρωί φάνηκε. Με σύμμαχο τον ανοιξιάτικο καιρό πλήθος κόσμου -μόνιμοι κάτοικοι και επισκέπτες- κατέκλυσε τα παραλιακά καφέ και εστιατόρια της πόλης, ενώ μέχρι αργά το βράδυ η κίνηση στην παραλία ήταν αμείωτη.