Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το πρώτο επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα την σωστή χρήση της συσκευής εξωτερικού απινιδωτή AED Plus καθώς και της συσκευής LifeVac Αντιμετώπισης Πνιγμού, για γονείς αλλά και κοινό που ήρθαν να παρακολουθήσουν στο χώρο του σχολείου μας στο 2ο Νηπιαγωγείο Δροσιάς (Ξηρόβρυση) καθώς και για 2η φορά πραγματοποίησης σεμιναρίου για το εκπαιδευτικό προσωπικό.
Χωρίς την πολύτιμη βοήθεια του κυρίου Σταύρου Τζιγιάννη και
της ομάδας έρευνας και διάσωσης Εύβοιας στις πρώτες βοήθειες που όλοι κάποια
στιγμή θα χρειαστούμε για τον εαυτό μας ,για την οικογένεια μας και για τους
γύρω μας το σεμινάριο αυτό δεν θα είχε
πραγματοποιηθεί.
Η συσκευή εξωτερικού απινιδωτή AED Plus ήταν δωρεά που
πραγματοποίησε προς το σχολείο μας η Εταιρία Europa Profil Αλουμίνιον ΑΒΕEuropa
Profil κάνοντας ένα πολύ σημαντικό δώρο
στο σχολείο αλλά και προς όλη την περιοχή της Ξηρόβρυσης.
Το σχολείο μας έχει εξοπλιστεί πλέον με απινιδωτή συμβατό με εκείνον του ΕΚΑΒ για Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση καθώς και με LifeVac συσκευή Αντιμετώπισης Πνιγμού δωρεά του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων.