Ο Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας, Μητροπολίτης Χαλκίδος κ. Χρυσόστομος, από το Σάββατο 11 έως την Κυριακή 12 Μαΐου 2024, επισκέφθηκε τα Κύθηρα, προσκεκλημένος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Κυθήρων και Αντικυθήρων κ. Σεραφείμ, ώστε να συμμετάσχει στους πανηγυρισμούς της μνήμης του Οσίου Θεοδώρου του εν Κυθήροις στην ομώνυμη Ιερά Μονή.
Τον Σεβασμιώτατο κ. Χρυσόστομο, στην επίσκεψή του, συνόδευσε ο αρχιδιάκ. Σταύρος Καλαφάτης.
Το απόγευμα, τελέσθηκε ο πανηγυρικός δισαρχιερατικός Εσπερινός, χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου κ. Χρυσοστόμου, ο οποίος κήρυξε τον θείο λόγο, αφού νωρίτερα ο οικείος Ποιμενάρχης κ. Σεραφείμ, με θερμούς λόγους, καλωσόρισε τον Σεβασμιώτατο Χαλκίδος κ. Χρυσόστομο και μίλησε για τους αδελφικούς δεσμούς που συνδέουν τους δύο ιεράρχες.
Μετά την Θεία Λειτουργία, πραγματοποιήθηκε η λιτάνευση στον περίβολο της Μονής της τιμίας κάρας του Οσίου, αλλά και της θαυματουργού εικόνος της Παναγίας Μυρτιδιώτισσας και τελέσθηκε δέηση.