Στο ΧΥΤΑ Σκύρου εναποθέτει τα απορρίμματα του νησιού ο Δήμος Σκύρου και αυτή είναι η κατάσταση που επικρατεί σήμερα. Κατά την προεκλογική περίοδο των αυτοδιοικητικών εκλογών, επικεφαλής συνδυασμών, όπως ο νυν δήμαρχος κ. Αντωνόπουλος, επισκέπτονταν την περιοχή και κατηγορούσαν την τότε Δημοτική Αρχή και το Δήμαρχο Νίκο Μαυρίκο για την κατάσταση. 4,5 μήνες μετά την ανάληψη των καθηκόντων της νέας Δημοτικής Αρχής Αντωνόπουλου θα περίμενε κανείς ότι κάτι θα είχε αλλάξει…