Πάντως υπάρχουν πρόσωπα που λείπουν από το σημερινό δημοτικό συμβούλιο του Δήμου Χαλκιδέων. Ένα από αυτά είναι η Ελένη Μιντζιφίρη. Άσχετα του παρορμητικού και οξύθυμου χαρακτήρα της (στο δεύτερο όταν την προκαλούσαν με χυδαίες εκφράσεις) η παρουσία της ήταν επικοδομητική στο δημοτικό συμβούλιο γιατι ήξερε τι να πει, είχε άποψη για τα θέματα και δεν μίλαγε για να μιλάει αλλά με στγκεκριμένες προτάσεις. Κάποια δεν τους άρεσαν βέβαια αλλά ήταν και αλήθειες