Στην ομιλία του πρωθυπουργού Κωνσταντίνου Μητσοτάκη στην Χαλκίδα φυσικό ήταν να παρευρίσκεται ο Μπάμπης Μανιάτης, αφού από τον ίδιο έχει οριστεί υπεύθυνος του κόμματος για τις ευρωεκλογές στην Εύβοια.
Ο πρώην δήμαρχος Χαλκιδέων και πρώην περιφερειάρχης Αττικής μαζί με τους βουλευτές του νομού και τους προσκείμενους στην Νέα Δημοκρατία Δημάρχους έχουν αναλάβει το μεγαλύτερο βάρος ώστε η Ν.Δ να πάρει το ποσοστό του 33% που έχει βάλει στόχο η Ν.Δ.