Παρουσία του υπουργού Εθνικής Άμυνας Νίκου Δένδια και του αρχηγού ΓΕΣ Γεωργίου Κωστίδη, πραγματοποιήθηκε το πρωί της Παρασκευής στη Σχολή Πεζικού Χαλκίδας η τελετή προς τιμή του προστάτη του Στρατού Ξηράς Αγίου Γεωργίου και το «παρών» έδωσε και ο Νίκος Φατούσης.
Ο ναύαρχος ήταν από τους πρώτους που κατέφθασε στον αύλειο χώρο της Σχολής Πεζικού και είχε έτσι την ευκαιρία να συνομιλήσει με τους παρόντες πρώην συναδέλφους του και όχι μόνο.