Την Κυριακή Αντίπασχα του Θωμά 12 Μαϊου ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Θηβών Λεβαδείας και Αυλίδος κ. Γεώργιος ετέλεσε την Αρχιερατική Θεία Λειτουργία εν όψει της εκ μεταθέσεως της εορτής της Ανακομιδής των Λειψάνων του εν αγίοις πατρός ημών Αθανασίου Πατριάρχου Αλεξανδρείας στον φερωνυμο ιερό της ενορίας των Λουκισίων - Ανθηδώνος Δήμου Χαλκιδέων της Μητροπολιτικής Περιφέρειας Θηβών Λεβαδείας και Αυλίδος.
Εκ μέρους του εκκλησιαστικού συμβουλίου ο π. Χαράλαμπος
ευχαρίστησε θερμά τον Σεβασμιώτατο
Μητροπολίτη κ. Γεώργιο για την λειτουργική και ποιμαντική παρουσία του στην
τοπική εορτή της ενορίας.
Στην Θεία Λειτουργία συμμετείχαν ο Βουλευτής Ευβοίας κ.
Αθανάσιος Ζεμπίλης καθώς επίσης
αντιπροσωπεία μαθητων του Δημοτικού Σχολείου Λουκισίων και πολλοί πιστοί εκ της ενορίας επίσης προσήλθε
συμπροσευχόμενος κατά την απόλυση
και ο π. Ιωάννης Γκρινιάρης εφημέριος του ιερού ναού Αγίου Σπυρίδωνος -
Αγίου Γεωργίου Μπαταργιά Χαλκίδος.
Τους ύμνους απέδωσαν οι Ιεροψάλτες του ιερού ναου κ. Ιωάννης Κούτος κ. Κωνσταντίνος Παπαδημήτριου με τον Ιεροψαλτη ιερού ναού Αγίου Νικολάου Ερέτριας κ. Δημήτριο Πετρογιάννη.