Η Κομματική Οργάνωση Διρφύων - Μεσσαπίων του ΚΚΕ διοργανώνει εκδήλωση συζήτηση με θέμα «Πράσινη Ανάπτυξη: Για τους ενεργειακούς ομίλους: αμύθητα κέρδη(!) Για τον λαό: ενεργειακή φτώχεια & υποβάθμιση του περιβάλλοντος… Καμιά ανεμογεννήτρια στη Δίρφυ!» την Κυριακή 12 Μάη, στις 11:30 π.μ., στο "Tsayius pub", στην κεντρική πλατεία της Στενής.
Τάσος Μπαλτάς, Πρόεδρος του Ορειβατικού Συλλόγου Χαλκίδας
Στέφανος Μουτουσίδης, Περιφερειακός Σύμβουλος Στερεάς και
Εύβοιας της "Λαϊκής Συσπείρωσης"
Στα πλαίσια της εκδήλωσης η Κ.Ο. Διρφύων - Μεσσαπίων του
ΚΚΕ, απευθύνει κάλεσμα στον λαό της περιοχής να ενταθεί ο αγώνας των κατοίκων,
των συλλόγων και φορέων της περιοχής μας ενάντια στην πολιτική της «Πράσινης
Μετάβασης» και των συνεπειών της στο λαό και το περιβάλλον, για να μη μπει
καμιά ανεμογεννήτρια στη Δίρφυ, για να σταματήσει η επέλαση των φωτοβολταϊκών.
Είναι πλέον ξεκάθαρο: Δεν μπορούν να συνυπάρξουν φθηνό και επαρκές ρεύμα για τη λαϊκή κατανάλωση και προστασία του Περιβάλλοντος από τη μια, και κέρδη για τους ενεργειακούς κολοσσούς από την άλλη. Για να κερδίσει ο λαός πρέπει να χάσει το κεφάλαιο! Για αυτό η ΕΕ και τα κόμματα που με την πολιτική τους υπηρετούν την κερδοφορία των επιχειρηματικών ομίλων αντικειμενικά βρίσκονται απέναντι από τις λαϊκές ανάγκες.