Το ΚΚΕ αύξησε σημαντικά τα ποσοστά του σε αυτές τις ευρωεκλογές, σε σχέση με τις βουλευτικές εκλογές τον Ιούνη του 2023 και των ευρωεκλογών του 2019. Ανάμεσα στις 20 εκλογικές περιφέρειες στις οποίες το ΚΚΕ σημείωσε την μεγαλύτερη άνοδο σε σχέση με τις βουλευτικές του Ιούνη, που είναι και η πιο πρόσφατη εκλογική μάχη, είναι και η Εύβοια.
Συγκεκριμένα Εύβοιας: Το ΚΚΕ συγκέντρωσε στις ευρωεκλογές 9,92% από 7,64%
τον Ιούνη του 2023, καταγράφοντας αύξηση της τάξης του 29,9%.