Το Τμήμα Χαλκίδας της Εταιρείας Ευβοϊκών Σπουδών, επ’ ευκαιρία της επετείου των 100 χρόνων από την μετακομιδή του σκηνώματος του Οσίου Ιωάννου Ρώσσου από την Καππαδοκία στην Εύβοια, πραγματοποίησε ημερίδα στα Λουτρά Αιδηψού, στην Αίθουσα Πολιτισμού «Μελίνα Μερκούρη», το Σάββατο 11/5/2024, με θέμα τον προσφυγικό Ελληνισμό στην Εύβοια, η οποία διοργανώθηκε με την αρωγή του Τμήματος Ιστιαίας της Ε.Ε.Σ. και του Δήμου Ιστιαίας-Αιδηψού.
Στην ημερίδα προήδρευσε η Πρόεδρος του Τμήματος Χαλκίδας της Εταιρείας Ευβοϊκών Σπουδών, Βασιλική Θάνου, πρώην Πρωθυπουργός και πρώην Πρόεδρος του Αρείου Πάγου.
ο Περιφερειακός Σύμβουλος Ανδρέας Τοουλιάς, ως εκπρόσωπος του Περιφερειάρχη Φάνη Σπανού, ο Δήμαρχος Ιστιαίας-Αιδηψού, Γιάννης Κοντζιάς και ο συγγραφέας Αλέξανδρος Καλέμης, ως εκπρόσωπος του Προέδρου του Τμήματος Ιστιαίας της Ε.Ε.Σ., Δημητρίου Γιάγκου.
Τα μέλη της Εταιρείας ξεναγήθηκαν από Πατέρα Ιωάννη Μάρκου, Προϊστάμενο του Ιερού Προσκυνήματος, τον υπεύθυνο του Μουσείου Απόστολο Κόκκινο και τον Πρόδρομο Ενωτιάδη, τοπογράφο μηχανικό, πρώην Δήμαρχο Κηρέως και μέλος του Δ.Σ. του Ιερού Προσκυνήματος. Ακολούθησε κέρασμα των μελών της Εταιρείας στην αίθουσα δεξιώσεων του Ξενώνα του Ιερού Προσκυνήματος.