MY KTEO

Κυριακή 12 Μαΐου 2024

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 2-0: Τον τελείωσε κι έμεινε «ζωντανός» για τον τίτλο!

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» νίκησε 2-0 τους «ερυθρόλευκους» στο εξ αναβολής ντέρμπι τίτλου και πλησίασε στο -1 την πρωτοπόρο ΑΕΚ, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε των playoffs της Super League.

Η εξέλιξη του ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός

Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ήταν αρκετά ισορροπημένη, με τον ρυθμό να είναι γρήγορος, αλλά οι μεγάλες ευκαιρίες απουσίαζαν. Επίσης, το ματς είχε αρκετές δυνατές μονομαχίες.

Η κλάση των Ζίβκοβιτς και Τάισον έκαναν τη διαφορά κι επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να πάρει το πάνω χέρι. Ο Σέρβος είχε την οξυδέρκεια να γυρίσει με «ψαλιδάκι» κι ο Βραζιλιάνος με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 26’.

Το παιχνίδι είχε μεγάλη ένταση και πολλά νεύρα στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ο Ολυμπιακός κράτησε την μπάλα και προσπάθησε να βρει γκολ ισοφάρισης, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που σκόραρε.

Σε μια φάση που ξεκίνησε από «ερυθρόλευκο» κόρνερ, ο Κωνσταντέλιας έδωσε στον Ζίβκοβιτς κι εκείνος με ωραίο πλασέ νίκησε στο τετ-α-τετ στον Τζολάκη, για το 2-0 στο 65ο λεπτό.