Μετά το «άνοιξε θεία από την ΔΕΗ είμαστε» … οι επιτήδειοι σκέφτηκαν να καλούν ανυποψίαστα θύματα λέγοντας ότι είναι από την… Πυροσβεστική. Το Πυροσβεστικό Σώμα εξέδωσε ανακοίνωση για την αποφυγή οικονομικής εξαπάτησης επιχειρήσεων/οικονομικών φορέων με αφορμή την πρόσφατη εκδήλωση τέτοιων περιστατικών σχετικά με οικονομικές συναλλαγές.
Χαρακτηριστικά αναφέρεται:
προσπαθήστε να συγκρατήσετε τυχόν χαρακτηριστικά των
δραστών, εάν έλθουν σε επαφή μαζί σας, τον αριθμό τηλεφώνου τους καθώς και των
οχημάτων με τα οποία κινούνται (αριθμό κυκλοφορίας, μάρκα οχήματος, χρώμα
κ.λπ.), για να βοηθήσετε το έργο των διωκτικών Αρχών.
«Εφιστούμε την προσοχή όλων, προκειμένου να είναι ιδιαίτερα επιφυλακτικοί και σε κάθε περίπτωση, ακόμη και σε απόπειρα εξαπάτησης, να απευθύνονται αμέσως στην Ελληνική Αστυνομία στον τριψήφιο τηλεφωνικό αριθμό «100», επισημαίνει η πυροσβεστική.